Witamy

Środa 23.01.2019

liczba odwiedzin: 165806

Zajęcia dodatkowe

Gimnastyka korekcyjna

 

Prowadząca: p. Edyta Pniewska

Zajęcia z dziećmi odbywają się raz w tygodniu:

Piątek, godz. 10:30-11.30

W codziennym życiu na ogół zbyt późno zwracamy uwagę na kształtowanie się organizmu dziecka. Wszelkim wadom można jednak przeciwdziałać. Zajęcia gimnastyki korekcyjnej w przedszkolu mogą w znacznym stopniu zapewnić prawidłowy rozwój dziecka.
Do najczęstszych wad postawy należą: plecy wklęsłe, plecy okrągłe, plecy wklęsło-okrągłe, plecy płaskie, boczne skrzywienie kręgosłupa, płaskostopie oraz koślawość bądź szpakowatość kolan. Zaniedbanie ćwiczeń korygujących wady postawy może doprowadzić do zmniejszenia sprawności układu krążenia, układu oddechowego, narządu ruchu, a także do zmian zwyrodnieniowych.

Podczas zajęć z gimnastyki korekcyjnej realizowane są następujące cele:

Cel główny:
• Wytworzenie u dziecka nawyku utrzymania prawidłowej postawy i umiejętne stosowanie go w życiu codziennym.

Cele szczegółowe:
• Zapobiegania powstawania zaburzeń statyki ciała oraz korekcja ewentualnie powstałych odchyleń postawy.
• Zwiększenie ogólnej sprawności fizycznej dziecka, a także wzmacnianie dużych grup mięśniowych
• Wyrabianie wytrzymałości posturalnej (zdolności do długotrwałego utrzymywania skorygowanej postawy poprzez ćwiczenia).
• Rozciąganie przykurczonych grup mięśniowych oraz wzmacnianie osłabionych.
• Wyrabianie nawyku prawidłowego stawiania stóp w chodzie, biegu.
• Nauka prawidłowego oddychania w czasie wykonywania ćwiczeń w celu zwiększenia pojemności życiowej płuc oraz wydolności i sprawności układu oddychania.
• Nauka i doskonalenie posługiwania się różnymi przyborami w ćwiczeniach korekcyjnych.

Zajęcia z gimnastyki prowadzone są w formie kreatywnych zabaw ruchowych oraz ćwiczeń z wykorzystaniem przyborów i przyrządów (woreczki, szarfy, laski, piłki, obręcze). Poziom ćwiczeń dostosowywany jest do indywidualnych możliwości dzieci.


Zestaw ćwiczeń- (wada postawy, plecy okrągłe)


1. Siad skrzyżny z ramionami w górze. Plecy wyprostowane, głowa wyciągnięta w górę. Wykonuj rękoma mocne odrzuty w tył. Wykonaj 2 serie po 20 odrzutów.

2. W pozycji jak w poprzednim ćwiczeniu wykonuj rękoma obszerne krążenia w tył. Wykonaj 2 serie po 20 krążeń.

3. W tej samej pozycji spleć palce dłoni i wznieś ręce w górę odwracając dłonie stroną wewnętrzną do sufitu. Uwypuklając klatkę piersiową sięgnij rękoma jak najdalej za siebie. Pogłębiaj przeniesienie rąk w tył licząc do 10-ciu. Powtórz 3 razy.

4. Leżenie na brzuchu z rękoma wyciągniętymi jak najdalej przed siebie. Unieś ręce nad podłogę i wykonuj nimi wymachy w górę. Nie odrywaj klatki piersiowej od podłogi.
Wykonaj 3 serie po 20 odrzutów rąk.

5. Leżenie przodem z rękoma w bok. Ćwicz licząc do 5-ciu. 1-uniesienie rąk w górę, 2-wyżej, 3-jeszcze wyżej, 4-najwyżej jak możesz, 5-opuszczenie rąk na podłogę.

6. Leżenie tyłem, ręce w pozycji skrzydełek, nogi ugięte, stopy oparte o podłogę. Wyprostuj nogi unosząc je do kąta 45 stopni i wytrzymaj licząc głośno do 20-tu. Powtórz 5 razy.

7. Klęk podparty, dłonie skierowane do środka. Uginając ręce w łokciach staraj się dotknąć klatką piersiową do podłogi między dłońmi. Głowa nie dotyka podłogi. Wytrzymaj licząc głośno do 10-ciu. Powtórz 5 razy.

8. Leżenie przodem, ręce w pozycji skrzydełek, w dłoniach woreczki, nogi wyprostowane i złączone. Przenieś ręce nad podłogą w przód, wróć do pozycji skrzydełek, przenieś ręce nad podłogą w bok, wróć do pozycji skrzydełek. Wykonaj 3 serie po 20 powtórzeń.

9. Siad klęczny, tułów przylega do ud, ręce wyciągnięte jak najdalej w przód, stopy ustabilizowane. Wznieś ręce jak najwyżej nad podłogę nie odrywając tułowia od nóg. Wytrzymaj licząc głośno do 5-ciu. Powtórz 10 razy.

10. Siad z nogami wyprostowanymi, ręce w skrzydełka. Utrzymując kąt prosty między nogami a tułowiem przetocz się na plecy (leżenie na plecach z nogami w pionie), w taki sam sposób wróć do siadu akcentując ściągnięcie łopatek i wyprost pleców. Wykonaj 20 przetoczeń.

11. Leżenie przodem, ręce w bok, w dłoniach woreczki. Przenieś wyprostowane ręce w tył i uderz woreczkiem w woreczek nad biodrami a następnie przenieś ręce w bok. Wykonaj 3serie po 20 powtórzeń.

12. Test ścienny. Stań tyłem do ściany, pięty przy ścianie, nogi wyprostowane. Przyciśnij całe plecy do ściany, wciągnij brzuch, przyciśnij barki do ściany opuszczając je jednocześnie w dół, uwypuklij klatkę piersiową, wyciągnij w górę głowę, patrz przed siebie. W tej pozycji wytrzymaj ok. 1 minuty.


Zestaw ćwiczeń- (koślawość kolan, płaskostopie)


1. Marsz na palcach - podciąganie pięt do wewnątrz.
2. Marsz na piętach.
3. Siad na ławce, krześle - uderzanie o podłogę palcami.
4. Siad na ławce, krześle - zbieranie ręcznika palcami stóp.
5. Siad rozkroczny - toczenie piłki między podeszwami.
6. Między kolanami umieszczona piłka. Ruch - skoki.
7. Leżenie na plecach nogi zgięte, oparte o ścianę - toczenie piłki w górę podeszwami.
8. Pozycja stojąca lub siad na podłodze, krześle, taborecie - zbieranie palcami drobnych przedmiotów (ołówka, kamyki, fasolę), podnoszenie woreczka z grochem i wyrzucanie do przodu.
9. Siad na brzegu taboretu, tułów odchylony do tyłu, kolana wyprostowane - szybkie naprzemienne uderzanie palcami stóp o podłogę.
10. Przysiad - podnoszenie się na palcach z wysokim unoszeniem pięt.
11. Marsz na zewnętrznych krawędziach stóp - silne podkurczanie palców.
12. Siad na taborecie, krześle - układanie stóp na powierzchni piłki.
13. "Pomaszerować" stopami do przodu i w tył.
14. "Klaskanie "stopami.
15. Siad skrzyżny, ręce oparte na kolanach; spychanie kolan w dół.
16. Siad prosty podparty, stopy ułożone pod kątem prostym do osi nóg; odwodzenie i przywodzenie kończyn dolnych aż do złączenia stóp – kontakt wzrokowy.
17. Siad prosty podparty, wałeczek między kolanami, stopy ułożone pod kątem prostym do osi nóg; odwodzenie i przywodzenie kończyn dolnych aż do złączenie stóp.
18. Siad na krześle z wałeczkiem między kolanami, stopy związane elastycznym bandażem; prostowanie nóg w kolanach z utrzymaniem między nimi wałeczka.
19. Siad na krześle, taborecie, woreczek trzymany między kostkami przyśrodkowymi i krawędzią wewnętrzną stóp, prostowanie stóp w kolanach.

Opracowała: Katarzyna Bajszczak

Literatura:
1.Borkowska M., Gelleta I., Wady postawy i stóp u dzieci. Jak korygować? Jak zapobiegać?, PZWL, Warszawa 2015 r.
2. Owczarek S., Gimnastyka przedszkolaka, WSiP, Warszawa 2001 r.

Aktualności

Kontakt

  • Gminne Przedszkole w Mrozach
    ul. Armii Krajowej 12
    05-320 Mrozy
  • (+25) 75-74-114

Galeria zdjęć