• Logopedia

        • Logopedia

           

          Prowadząca: p. Katarzyna Sawicka
          Zajęcia z dziećmi odbywają się raz w tygodniu:
          Poniedziałek, godz. 7:30-13:30



          Pomocą logopedyczną objęte są wszystkie dzieci w przedszkolu. We wrześniu każdego roku szkolnego, prowadzone są przesiewowe badania mowy wszystkich dzieci. Następnie dzieci zakwalifikowane na terapię po pisemnym wyrażeniu zgody rodziców poddawane są całościowemu badaniu logopedycznemu, które trwa do kilku spotkań i obejmuje:

          • swobodną rozmowę z dzieckiem
          • ocenę wybranych czynności fizjologicznych w obrębie narządu mowy (połykanie, oddychanie, fonacja, odgryzanie, żucie)
          • ocenę budowy i sprawności aparatu artykulacyjnego
          • orientacyjne badanie słuchu
          • badanie słuchu fonematycznego
          • sprawdzenie rozumienia wypowiedzi słownych
          • ocenę rozumienia i użycia form fleksyjnych
          • ocenę artykulacji

          Na jego podstawie zostaje sformułowana diagnoza logopedyczna i opracowany indywidualny plan terapii. Terapia jest prowadzona w formie indywidualnej lub grupowej w grupach trzy czteroosobowych.

          Praca logopedy polega na prowadzeniu ćwiczeń logopedycznych, m.in.: oddechowych, głosowych, logorytmicznych, słuchowych, artykulacyjnych i leksykalnych. Podczas prowadzonych przeze mnie zajęć staram się połączyć naukę z zabawą i ruchem. Ważną rolę odgrywa także motywacja dzieci, dlatego nagradzam nie tylko pozytywne wyniki, ale też chęć do ćwiczeń i wytrwałość.

          By w pełni współuczestniczyć w terapii dziecka i wpływać na efekty pracy chętnych rodziców zapraszam na indywidualne konsultacje.

          Drodzy Rodzice Pamiętajcie!

          • Zwracajcie się do dziecka nie spieszczając wypowiadanych słów.
          • Codziennie poświęcajcie czas na rozmowę i głośne czytanie.
          • Nie wymagajcie zbyt wczesnego wymawiania poszczególnych głosek; dziecko zmuszane do artykulacji zbyt trudnych dla niego głosek zacznie je deformować.
          • Jeśli niepokoi was cokolwiek w wymowie dziecka należy skonsultować to ze specjalistą.
          • Wykażcie cierpliwość jeśli dziecku coś nie wychodzi, nie zniechęcajcie się.
          • Nie poprawiajcie ciągle dziecka jeśli użyje złej formy gramatycznej, ale powtórzcie po nim poprawnie, oraz nie komentujcie głośno trudności artykulacyjnych dziecka, to ważne dla jego poczucia akceptacji.
          • Nie czekajcie, myśląc że dziecko wyrośnie z wady wymowy - to nie możliwe.
          • Nie jest prawdą, że trzylatek może nie mówić, lub że chłopcy później opanowują tę umiejętność - nie traćcie czasu na czekanie, wcześnie rozpoczęta i odpowiednio ukierunkowana terapia oszczędzi dziecku wielu problemów.
          • Dokładnie i systematycznie wypełniajcie w domu zalecenia logopedy - aby osiągnąć efekty potrzebna jest systematyczna praca w domu! Wystarczy kilka minut ćwiczeń, które warto wplatać w codzienne czynności, np. w drodze do przedszkola, na spacerze, przed lustrem po umyciu zębów.

          Czynniki mogące wpływać na powstawanie wad wymowy:

          • Zbyt długie używanie smoczka.
          • Zbyt długie picie przez smoczek/ kubek niekapek.
          • Zbyt długie podawanie dzieciom rozdrobnionych, przetartych pokarmów.
          • Negatywne wzorce w otoczeniu dziecka.
          • Nieprawidłowe oddychanie - torem ustnym.
          • Ssanie palca, warg, policzka.
          • Rozległa próchnica.
          • Obniżona sprawność narządów artykulacyjnych.

          Przebieg rozwoju mowy u dzieci od 3 do 6 roku życia.

          Stan rozwoju mowy dzieci 3-letnich.

          Dziecko trzyletnie rozumie to co do niego mówimy jeżeli treść wypowiedzi nie wybiega poza jego wcześniejsze doświadczenia. Spełnia polecenia zawierające znane mu wyrazy, np. wskazuje części twarzy, ciała, części zabawek, przynosi przedmioty, próbuje wykonywać codzienne czynności, wg. instrukcji słownych, pytane podaje swoje imię. Trzylatek komunikuje się z otoczeniem za pomocą kilkuwyrazowego zdania. Mówi chętnie i dużo, opowiada o tym co aktualnie widzi, mówi także do siebie. W jego wypowiedziach dostrzegamy poszczególne kategorie gramatyczne, chociaż obserwuje się wiele form niewłaściwych, które z czasem ulegają poprawie. Dziecko jest ciekawe świata, zadaje wiele pytań. Wypowiedzi osób dorosłych są dla niego wzorem wg. którego uczy się mówić. Dziecko słyszy i potrafi zróżnicować mowę prawidłową np. [sanki] [sianki], gdyż jego słuch fonematyczny jest już rozwinięty, ale jeszcze nie potrafi wymówić trudnych dźwięków.

          Stan rozwoju mowy dzieci 4-letnich.

          Dziecko rozumie i wykonuje polecenia również z wyrażeniami przyimkowymi tj.: na, pod, do , w, przed, na, obok, itp. Rozpoznaje kolory, opowiada co robi, komunikuje kiedy jest mu zimno, kiedy jest głodne, zmęczone. Potrafi mówić o przyszłości i przeszłości. W wypowiedziach używa wielu form gramatycznych. Przejawia zaciekawienie poprawnością językową, pyta o znaczenie nowych dla niego słów. Czterolatek zadaje bardzo dużo pytań podyktowanych ciekawością: co to? jakie jest? po co to? dlaczego tak się dzieje? Na wszystkie pytania dziecka trzeba odpowiadać cierpliwie i wyczerpująco. W ten sposób pobudzamy rozwój nie tylko mowy, ale także intelektu. Dziecko wykazuje ogromną chęć porozumiewania się i dzielenia swoimi spostrzeżeniami. Dziecku nie wystarczają zapamiętane środki językowe, w tym celu tworzy formy analogiczne do używanych wyrazów, np. [tata to czytacz], bo często czyta. Wymowa czteroletniego dziecka staje się coraz dokładniejsza a narządy artykulacyjne coraz sprawniejsze. Różne deformacje tj. np. seplenienie samoistnie nie ustąpią i nie są cechą wymowy dziecięcej. Jej przyczyną mogą być wadliwe nawyki ruchowe w obrębie jamy ustnej, spowodowane nieprawidłowym oddychaniem, żuciem i połykaniem albo wadami zgryzu lub obniżoną sprawnością aparatu artykulacyjnego.

          Stan rozwoju mowy dzieci 5-letnich.

          Wypowiedzi pięcioletniego dziecka przyjmują formę realizacji wielozdaniowej. Dziecko chętnie opowiada o przebiegu jakiegoś zdarzenia, relacjonuje lub przewiduje fakty, które jego zdaniem mogą zaistnieć. W swoich wypowiedziach uwzględnia kolejność i zależność przyczynowo-skutkową. Pytane o znaczenie słów potrafi je wyjaśnić, opisując przedmioty, podając ich cechy charakterystyczne oraz możliwości zastosowania. Nieprawidłowe formy gramatyczne znikają, dziecko dokonuje autokorekty jak również poprawia innych, np. kolegów w przedszkolu. Wymowa doskonali się. Ustalanie się wymowy powinno być zakończone ostatecznie do 6 roku życia, ale proces rozwoju języka nadal trwa.

          Literatura:

          „Wspomaganie rozwoju mowy dziecka w wieku przedszkolnym”, Danuta Emiluta-Rozya.