• Dzień Przedszkolaka

• 20 września jest bardzo ważnym dniem dla każdego malucha uczęszczającego do przedszkola. Obchodzony jest wtedy Międzynarodowy Dzień Przedszkolaka, który ma dostarczyć dzieciom jeszcze więcej wspaniałej zabawy i uśmiechu oraz przypominać o tym, jak ważna jest edukacja przedszkolna i ile wnosi do życia każdego młodego człowieka. W naszym przedszkolu i w tym roku nie zapomnieliśmy o świętowaniu razem z dziećmi. Starsze grupy – Biedronki oraz Sówki – razem z nauczycielkami wybrały się do Mińska Mazowieckiego do Miejskiej Szkoły Artystycznej na przedstawienie pt.: Brzechwolandia opartego na wierszach Jana Brzechwy. Radości nie było końca. Było wesoło, kolorowo, magicznie... Dzieci przeniosły się w świat bajek i zabawek. Miały możliwość odbioru znanych i lubianych wierszy, m.in. Na tapczanie siedzi leń, Samochwała czy Globus w innym wydaniu niż na co dzień – poprzez śpiew i ruch na scenie. Przedszkolaki tańczyły i śpiewały razem z aktorami podczas spektaklu. Dzieci mogły również poobserwować jak wygląda teatr od strony kulis i obejrzeć stroje aktorów zanim jeszcze zasiadły na widownię. Był to wspaniały i niezapomniany czas, który poszerzył wiedzę naszych przedszkolaków na temat odbioru sztuki i zachowania podczas przedstawienia.

Natomiast nasze przedszkolaki z młodszych grup gościły w przedszkolu niezwykłych gości - sowy. Dzieci uczestniczyły w bardzo ciekawej prelekcji, wysłuchały wielu ciekawostek o tych ptakach, oglądały je na żywo, poznały ich budowę, zachowania, sposób odżywiania, ich zwyczaje oraz sposób bytowania. Mieliśmy okazję poznać kilka gatunków sów, m.in.: Płomykówka, Puchacz i Uszatka. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, nie brakowało chętnych do zadawania pytań. Pokaz był bardzo interesujący i ciekawy, a dzieci były zachwycone tymi wspaniałymi i tajemniczymi ptakami. Niewątpliwie największą atrakcją była możliwość pogłaskania sowy oraz zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Mamy nadzieję, że dzień ten pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków na długo. I jeszcze raz życzymy Naszym Pociechom uśmiechu od ucha do ucha na każdy dzień!

• Dzień Kropki

• 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzieci w naszym przedszkolu poznały historię dziewczynki o imieniu Vashti. Była to doskonała okazja do rozmowy o talentach i mocnych stronach, które każde dziecko posiada. Pozwoliło to na uświadomienie tego dzieciom w jeszcze większym stopniu. W tym dniu przedszkolaki przyszły w strojach, na których gościły różnego rodzaju i wielkości kropki. Podczas zajęć dzieci brały udział w wielu zabawach dydaktycznych i ruchowych, które związane były tematycznie z kropkami. Zorganizowane zajęcia miały na celu pobudzanie i rozwijanie kreatywności oraz wyobraźni dzieci. Każda grupa wykonała pracę plastyczną, a na koniec wszyscy stanęli do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.

• Bitwa na nakrętki

• W połowie września 2022 r. Gminne Przedszkole im. Jana Brzechwy przystąpiło do konkursu, a zarazem akcji charytatywnej pod nazwą „Bitwa Na Nakrętki '' organizowanym przez Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci. Najważniejszym celem konkursu było przede wszystkim pozyskanie funduszy na realizację celów statutowych Fundacji poprzez zbiórkę plastikowych nakrętek. Promowanie ekologicznego stylu życia wśród dzieci  i młodzieży, a także promocję życia - nawet wbrew temu, gdy jest ono naznaczone nieuleczalną chorobą. Celem było także wzmacnianie wrażliwości na potrzeby słabszych, bezbronnych, szerzenie empatii oraz szacunku do drugiego człowieka. Akcja polegała na zebraniu przez zgłoszoną placówkę jak największej ilości plastikowych nakrętek. Były one przy każdym odbiorze ważone, a ich końcowa waga została podzielona na ilość uczniów, którzy w tym roku szkolnym uczęszczali do danej placówki. W konkursie wzięło udział         50 placówek, a zebrane w sumie przez czas trwania konkursu nakrętki to prawie 9 ton.           Nasze przedszkole z wynikiem 116 kg w przeliczeniu na jedno dziecko 1.16 kg, zajęło 10 miejsce w Kategorii Przedszkola. W piątek 16 czerwca w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Grali-Dąbrowiźnie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu, w którym uczestniczyli przedstawiciele placówek. Nasze przedszkole reprezentowała Pani Dyrektor Edyta Pniewska. Podczas spotkania przewodniczący ogłosił wyniki, wręczył podziękowania oraz nagrody.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przedszkolakom i rodzicom za ogromne zaangażowanie w akcję charytatywną oraz wspólne szerzenie wrażliwości na potrzeby innych. Również w tym roku szkolnym serdecznie zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w kolejnej edycji konkursu „Bitwa Na Nakrętki”, zachęcamy do przynoszenia nakrętek i zdobywaniu atrakcyjnych nagród. Dzięki wszelkiego rodzaju akcji charytatywnych pragniemy kształtować w dziecku pozytywną postawę wobec cierpiących, rozwijać tolerancję, życzliwość, a także uwrażliwiać na piękno niesienia pomocy, wsparcia osób potrzebujących.