Nasze przedszkole wzięło udział w konkursie popularyzującym wiedzę o gospodarce i obiegu zamkniętym „Ekocyrkularni”, organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. W naszej placówce od wielu lat zwracamy szczególną uwagę na zachowania proekologiczne, zachęcamy dzieci do dbania o środowisko, wdrażając różne działania, mające na celu uświadomienie najmłodszym jak ważna jest troska o naszą planetę. Sukcesywnie propagujemy i wdrażamy różnego rodzaju działania ekologiczne. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich. Przedszkolaki podczas zajęć dydaktycznych dowiadywały się o szczegółach segregacji śmieci, obiegu wody w przyrodzie i dbania o środowisko naturalne. Wielokrotnie urządzały wiosenne kąciki przyrody, samodzielnie siejąc nasiona roślin a także sadziły młode drzewa na placu przedszkolnym. Zorganizowane zostało przedstawienie teatralne o tematyce ekologicznej „Las w słoiku”. Umieściliśmy również budki lęgowe na drzewach a także karmniki, aby w okresie zimowym dzieci dokarmiały ptaki. Przedszkolaki wykonywały zabawki i instrumenty muzyczne z surowców wtórnych oraz torebki ekologiczne. Miały również okazję do obejrzenia przedstawienia teatralnego o tematyce ekologicznej pt. „Poznaję kulturę
i dbam o naturę”. Zorganizowane zostały warsztaty kulinarne, w trakcie których dzieci dowiedziały się jak powstają soki owocowe i warzywne. Oczywiście z degustacją J. Z jesiennych darów lasu wykonana została ścieżka sensoryczna. Zakupiono wiele pozycji książkowych o tematyce ekologicznej i przyrodniczej, po które dzieci chętnie sięgają. W naszym przedszkolu cyklicznie organizowane są akcje sprzątania świata, dzieci zbierają śmieci na terenie i w pobliżu placu przedszkolnego. W budynku przedszkola znajdują się podpisane pojemniki na makulaturę i plastik. Przedszkolaki uczone są w praktyce segregacji śmieci. Bierzemy udział w zbiórce nakrętek, które oddajemy do Siedleckiego Hospicjum Domowego dla Dzieci. Rodzice chętnie włączają się w działania przedszkola. Dużą uwagę zwracamy na oszczędzanie energii i wody (w salach, łazience znajdują się naklejki z oznaczeniem oszczędzania, które dzieci poznały na zajęciach wiosną i stosujemy na co dzień). Pozyskujemy kartki do rysowania, wycinania dla dzieci jako odpady z Urzędu Miasta i Gminy Mrozy. Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach do picia, zakupiłyśmy dzbanki filtrujące wodę z kranu. Dzieci nie zabierają podwieczorków w plastikowych torebkach do domu, „odchodzimy” od plastikowych torebek. Zgrabiane są liście na placu przedszkolnym, zbierane są szyszki, trawa skoszona wędruje na kompostownik w ZGK.
Mamy jeszcze wiele planów. W przyszłości planujemy wykonanie własnego kompostownika który posłuży do gromadzenia dobrej, wartościowej ziemi pod kwiaty, mini ogródka (winogrona, warzywa i zioła do wykorzystania w kuchni przedszkolnej), zamontowanie pojemnika, zbierającego wodę deszczową do podlewania kwiatów.